Skip to content

Zasady odpowiedniej tresury

Każdy pies posiada określone predyspozycje. Niektóre natura wykształciła w zwierzęta obronne. Inne są myśliwskie, pasterskie albo domowe. Ogólna charakterystyka wpływa na tendencje do słuchania właściciela. Niesforne pupile zdarzają się często, ale każdy temperament można oswoić. O ile mamy odpowiedni e narzędzia do tresury albo posiadamy doświadczenie w pracy ze zwierzętami. A to nie zawsze norma.

Kiedy zacząć tresować psa jest często pojawiającą się kwestią. Z reguły zwierzęta lepiej chłoną wiedzę za szczeniaka. Przypomina to nieco tendencje ludzi, gdyż my uczymy się najlepiej w wieku dziecięcym. Musimy pamiętać, że okres tzw. dzieciństwa trwa u psów krócej, aniżeli u ludzi (więc nie będziemy szkolić kilkuletniego czworonoga).

Nie można popadać w skrajność i myśleć o zbyt szybkiej tresurze. U zwierzaka musi wykształcić się pewna zdolność do zapamiętywania. Odpowiedni wiek zależy także od indywidualnych predyspozycji oraz ogólnych cech gatunkowych. Psy z włosem rasy będą miały nieco inne wymagania w tym zakresie, ale same kryterium (sierść lub włos) nie wpływa na ogólny poziom przyswajania.

Jeżeli mamy problemy, sięgajmy po radę u osób bardziej doświadczonych. Pomoc znajdziemy w sieci (rozmaite portale oraz grupy dyskusyjne), w specjalistycznych grupach w regionie albo w książkowych poradnikach. Warto zadbać o ten niepozorny element, ponieważ posłuszny pies będzie łatwiejszy w utrzymaniu. Gdy spotkają się ze sobą dwa charakterne pupile dochodzi do spięcia, co może skończyć się niechcianą psią ,,bójką”.