Skip to content

Zakup wedle potrzeb i możliwości

Świat zwierząt jest bardzo bogaty. Postęp odbił się na transporcie, co z kolei skutecznie powiększyło rynek dostępnych ras. Niektóre, nadal egzotyczne, mają problem z zaklimatyzowaniem się w naszych warunkach. Na szczęście psy są niezwykle tolerancyjne. Nie oznacza to jednak braku konieczności dokładnego zapoznania się z rasą przed potencjalnym zakupem.

Musimy określić na samym początku pożądane rozmiary naszego pupila. Rasy psów małych sprawdzą się w blokach, duże osobniki z kolei będą się męczyły w takich warunkach. Zwróćmy uwagę nie tylko na sam wygląd za młodu (każdy szczeniak jest mały i uroczy). Musimy wiedzieć mniej więcej, czego oczekiwać na ,,starość”. To pierwsze kryterium, tak istotne z perspektywy właściciela oraz naszego zwierzaka domowego.

Kolejną ważną informacją jest stopień aktywności. Psy dzielą się tutaj na ruchliwe, leniwe oraz wymagające nieustannej opieki. Jeżeli chcemy małej dbałości o szczegóły, sięgnijmy po propozycje kanapowe (na przykład mopsy). Beagle pies będzie złym wyborem na osiedle. Potrzebuje ciągłego ruchu oraz źle czuje się w zamkniętych pomieszczeniach. Wynika to z natury, przez lata był psem stricte myśliwskim.

Ostatnią ważną kwestią jest nasza świadomość zakupu. Pamiętajmy, że zwierzę nie jest zabawką. Jeżeli zdecydujemy się na zakup, musimy koniecznie utrzymać je w odpowiedniej kondycji aż do śmierci. Porzucone psy wyglądają strasznie oraz są oznaką szczególnego okrucieństwa właścicieli. Przed zakupem zastanówmy się zatem przynajmniej dwukrotnie, inaczej wyrządzimy zwierzęciu krzywdę.