Skip to content

W trosce o układ pokarmowy zwierzęcia

Decyzja o wzięciu na wychowanie zwierzęcia do domu powinna być zawsze dobrze przemyślana. W żadnym wypadku nie może to być chwilowy kaprys ani dorosłych, ani też dorosłych spowodowanych dziecięcą zachcianką. Zwierzę wymaga troski i opieki, a także sporych nakładów finansowych, gdyż nawet karma dla psa czy kota nie może być byle jaka, ale odpowiednio skomponowana, żeby zwierzę nie chorowało z tego powodu.
Często zdarza się, że zwierzęta karmione są byle czym, czyli resztkami ze stołu. Dzieje się tak szczególnie na wsiach i w mniejszych miejscowościach i dotyczy przeważnie psów podwórkowych, czyli tych nazywanych kundlami. Tymczasem psy, tak jak i ludzie potrzebują zbilansowanego pożywienia, diety bogatej we wszystkie, niezbędne składniki. Diety takiej, dzięki której zwierzę nie zachoruje, w przeciwnym wypadku bowiem będzie nas czekało psa albo kota odrobaczenie.
Niestety, ale przeważnie to właśnie z ludzkiej winy, zaniedbań spowodowanych wielopokoleniową tradycją rzucania zwierzętom resztek pod stół, spożywają one zanieczyszczone pożywienie, sprzyjające rozwijaniu się w ich organizmach pasożytów.
Zwierzęta cierpią, a w niektórych wypadkach także zarażają inne. Najczęściej jest tak, że w wypadku kilku zwierząt domowych, zaniedbanie jednego, spowoduje rozwinięcie się pasożytów na pozostałe, a co znamienne, są właściciele zwierząt, którzy zdają się tym faktem kompletnie nie przejmować.
Właśnie tacy z nich powinni zrozumieć, że takie zachowanie jest okrucieństwem i że niektóre pasożyty mogą się przenosić także na ludzi.