Skip to content

Trudne rasy

Każda rasa wymaga szczególnej opieki. Wychowanie psa to efekt współpracy zwierzęcia z właścicielem. Warto poznać konkretny przypadek oraz charakterystyczne zachowania. W zależności od rasy, różni się wychowanie, temperament zwierzęcia, a także jego ogólna pielęgnacja.

Decyzja z pozoru błaha, ma zatem o wiele większą wagę. Zakup niektórych ras do mieszkań, będzie dla właściciela strzałem w stopę. Pies beagle wymaga dla przykładu dużej dawki ruchu. Z racji pierwotnego przeznaczenia rasy (myślistwo), zwierzę to w domu będzie nieszczęśliwe. Trzeba poznać zalety i wady konkretnego gatunku, a następnie dopasować je do naszych możliwości.

Chybionym pomysłem okaże się również kupowanie psa pod wpływem emocji. Nacisk dzieci często skłania rodziców do tego niepozornego wydatku. Nie rozważa się jednak konsekwencji oraz dalszego utrzymania. Najgorsze co może spotkać wiernego kompana to porzucenie. Takie informacje zawsze mają smutny wydźwięk.

Na szczęście w społeczeństwie panuje coraz większa świadomość. Częściej dostrzegamy powagę decyzji. Zwierzęta traktuje się również lepiej, a ludzka życzliwość wspomaga okoliczne schroniska. To dobra prognoza na dalsze lata.

Psy są nieodłącznym dodatkiem do ludzi. Ich obecność w naszych domach nie należy do nowinek. Kolejne rasy zyskują stale uznanie wśród właścicieli. Psiaki ożywiają wnętrze domu, a także są źródłem atencji domowników. To również źródło odpowiedzialności. Osoby źle traktujące zwierzęta, często bywają opryskliwe również w stosunku do ludzi.