Skip to content

Psy dla alergików i tresura wybranej rasy

Ludzie kochający zwierzęta nie należą do rzadkości i nie wszyscy są przy tym maniakami, uważającymi mniej więcej, że zwierzę, to też człowiek. Większość ludzi jest po prostu przyzwoita i uznaje prawo zwierzęcia do życia, przy czym gros z tych ludzi pragnie się jakimś zwierzęciem opiekować.
W dużej mierze są to psy, ale niestety niektórzy z nas są uczuleni na psią sierść i nie ma mowy o trzymaniu takiego pieska w domu. Na szczęście istnieją rasy psów z włosami dla alergików, które wprawdzie nieznacznie również uczulają, szczególnie wówczas, gdy dużo się drapią, ale co jest już dla alergika znośne.
Przy takim psie musimy dbać jednak o jego higienę znacznie bardziej, wymagają one bowiem strzyżenia i regularnych kąpieli, właśnie po to, aby się jak najmniej drapały. Ważne jest to dlatego, że alergików uczula właśnie zdzierany, unoszący się w powietrzu stary naskórek zwierzęcia, który jest uwalniany do pomieszczeń wtedy, gdy pies się drapie. Czysty pies robi to rzadko albo nie robi tego wcale.
Jednak nie wszyscy jesteśmy przecież uczuleni i jakkolwiek dla alergików się nie nadaje, to dla wszystkich pozostałych tresura cocker spaniela może oznaczać ułożenie odpowiedniego dla nich psa.
Są to psy myśliwskie, do dziś używane w Anglii do wypłaszania drobnego ptactwa, a skąd, od słonki właśnie, wziął się pierwszy człon nazwy tej rasy. W naszym kraju hodowany wyłącznie do towarzystwa, jako pies rodzinny i potrafi on okazywać swoją radość z przebywania wśród lubiących go ludzi nie tylko za pomocą ogona, ale wręcz merdając całą tylną częścią ciała.