Skip to content

Papuga i pasożytujące owady

Ptaki nie są wprawdzie zwierzętami równie często hodowanymi w naszym kraju, jak psy i koty, ale można ich spotkać w domach całkiem sporo. Wystarczająco, aby powstał biznes zapewniający dostęp do niezbędnych akcesoriów i dla kanarka i aby nimfa papuga, czy każda inna, mogła być karmiona odpowiednim pokarmem i być trzymana w odpowiednich warunkach.

Trzeba jednak uważać, bo jakkolwiek wspomniana papuga jest gatunkiem pospolitym w swym naturalnym środowisku i można ją hodować legalnie, tak już inne, takie, które są sprowadzane nielegalnie, mogą narazić nas na nieprzyjemności.
Kupując takie zwierzę, musimy się również liczyć z tym, że i one są atakowane przez najróżniejsze pasożyty i w związku z tym należy do hodowli dobrze się przygotować i umieć zareagować w związku z zaobserwowanymi symptomami. Nie wolno nam w żadnym razie przechodzić obojętnie, przy nienaturalnym zachowywaniu się ptaka.
Przykładowo nimfa może się zachowywać, jakby miała pchły. Dziobie się, oskubuje, czegoś szuka w piórach, ale akurat te owady u tych papug nie występują. Mogą ją natomiast atakować inne i jeżeli zachodzi taka potrzeba, należy poszukać w sklepach internetowych odpowiednich środków.
Pchła natomiast może być dokuczliwa dla innych, naszych zwierząt, czyli psów i kotów. Najlepszą w tym wypadku jest oczywiście prewencja, a więc zastosowanie obroży przeciwpchelnej. Trzeba ją jednak kupować w dobrym punkcie i nie skąpić na zakup. Byle jakie wyroby, również i byle jak chronią, a w praktyce nie chronią wcale, a nasze zwierzę cierpi.