Skip to content

Małe zwierzątka w naszych domach

Uwielbiamy miniaturki wszelkich gatunków zwierząt domowych. I nic w tym dziwnego. Są urocze, zabawne, nie wymagają dużych przestrzeni i możemy zabrać je ze sobą gdziekolwiek chcemy. W każdej dekadzie zostają wyhodowane coraz to mniejsze rasy psów czy kotów. Są również takie, które cieszą się niemalejąca popularnością od kilkunastu lat. Jakie są to zwierzątka?

Gdy mówimy o najmniejszym psie świata, praktycznie każdy z nas wie, o jaką rasą chodzi. Jest to oczywiście Chihuahua. Ten malutki piesek waży zaledwie półtora kilograma i mieści się nawet w kieszeni kurtki. Naprawdę musimy bardzo uważać pod nogi, aby przypadkiem nie zdeptać tego czworonożnego psiaka. Chihuahua pies jest zwierzątkiem bardzo żywiołowym i aż dziw, że cała energia mieści się w takich maleńkim zwierzątku. Mimo to, są to przyjaciele wierni i oddani, a czasami bardzo tchórzliwi. Wybierając tę rasę musimy się liczyć z tym, że nieraz trzeba będzie stanąć o obronie naszego małego kumpla.

Drugim gatunkiem, tym razem wśród gryzoni, z pewnością się chomik roborowskiego. Te małe, zwinne zwierzątka mają długość 4 – 5 centymetrów i są w stanie zmieścić się w każdą szczelinę naszego domu. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie puszczać naszego chomika samego po domu i najlepiej zaopatrzyć się w kulę do biegania, lub po prostu kołowrotek. Gdy naszym wyborem zostanie chomik roborowskiego oswajanie jest istotne, ale też skomplikowane. Najlepiej zacząć od wkładania ręki z pokarmem do klatki, aby zwierzątko stopniowo przyzwyczajało się do naszego zapachu. Jest to jednak ten typ chomików, które nie będą spokojnie siedzieć na naszej dłoni czy czekać na głaskanie. Zawsze będzie próbował wspinaczek oraz wycieczek po całym pomieszczeniu.