Skip to content

Kompleksowe dbanie o zdrowie czworonoga

Najedzony pies, wyprowadzany na spacer albo mający miejsce na posesji do ciągłej możliwości ruchu, są oczywiście podstawami. Jednak to nie wszystko, jak pokazuje doświadczenie, gdyż trzeba także widzieć, jak dbać o zęby psa.

Kości mogą psu szkodzić, szczególnie jeżeli chodzi o rasy małe. Niestety jest to również dobry sposób na to, by pies dbał samodzielnie o swoje zęby, gdyż twarda powierzchnia kości, dzięki tarciu umożliwia czyszczenie zębów i zapobiega powstawaniu kamienia. Jeżeli piesek po kościach wymiotuje, wyboru jednak nie mamy, lecz istnieje coś takiego na rynku jak sztuczna kość, którą pies może sobie pogryzać i uzyskiwać pożądany efekt na uzębieniu. Jeżeli jednak to nie wystarczy, zmuszeni będziemy temu przeciwdziałać.
Regularne szczepienia, prawna konieczność w naszym kraju, mogą tutaj okazać się sprzymierzeńcem, gdyż jednocześnie możemy zlecić weterynarzowi kompleksowe zbadanie naszego czworonoga. Także stanu jego uzębienia i profilaktycznie zapytać, jaka powinna być stała i właściwa temperatura u psa, by mieć pewność, że jest on zdrowy.
Pies sobie sam zębów nie wyszczotkuje i może się zdarzyć, że weterynarz zaleci nam zastąpienie go w tej operacji. Wówczas, jeżeli rzeczywiście zależy nam na zdrowiu naszego czworonoga, musimy taką operację przeprowadzić. I zrobić to bezzwłocznie, ponieważ mogą się tam już rozwijać zalążki prawdziwej choroby uzębienia czy dziąseł, a stąd już prosta droga do chorób układu pokarmowego i komplikacji, które przy czyszczeniu zębów, nawet profilaktycznym, będą o wiele bardziej dla nas uciążliwe.