Skip to content

Jak to jest z tymi psami – wiek

Czy jeden psi rok to odpowiednik siedmiu ludzkich? Kwestia wieku zawsze nas intrygowała. Psie lata objawiają się przyspieszonym starzeniem, a człowiek siłą rzeczy przyrównywał czas życia pupila do swojej średniej długości. W efekcie powstały przeliczniki, które nijak mają się do rzeczywistości.

Musimy jasno stwierdzić, że takie przekładanie czasu życia psów na nasze lata nie ma kompletnie sensu. W takim wypadku rok u chomika odpowiadałby trzydziestu latom w naszym świecie. Nie ma jednak niczego złego w pewnym generalizowaniu. To zawsze dodatkowy smaczek oraz matematyczne wyzwanie. Pokazuje także drugą stronę medalu, psy są ludziom szczególnie bliskie. Nie zajmowalibyśmy się takimi detalami, gdyby nie szczególne przywiązanie do tych wesoło merdających ogonem istot.

W rozmaitych ankietach to właśnie domowe czworonogi (psy oraz koty) zajmują bez cienia wątpliwości pierwsze miejsca. Za nimi plasuje się cała reszta stawki, ale szczególnie upodobaliśmy sobie te dwa gatunki. Koty są przy tym bardziej charakterne, co odpycha nas od skomplikowanych obliczeń związanych z nimi. Niektórzy twierdzą wręcz, że mają swój własny świat. Jest w tym trochę prawdy, ale to znowu częściowe generalizowanie. Wpływ na to ma również posiadana rasa, a także charakter konkretnego zwierzaka.

Kociaki nie potrzebują wiele do szczęścia. Najczęściej wystarczy do tego pokarm oraz kuweta. Jeżeli nie zapewnimy im drapaka do ostrzenia pazurów, wykorzystają do tego celu meble. Lepiej zatem poświęcić grosz i zachować względny spokój.