Skip to content

Jak dbać o psa po operacji

Odpowiednia pielęgnacja psa, bezpośrednio po zabiegu stanowi kluczowy element rekonwalescencji. W tym momencie niezwykle ważne jest, aby zapewnić pupilowi odpowiedni spokój i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednym z kluczowych rozwiązań będzie zastosowanie specjalistycznego kombinezonu. Ubranka pooperacyjne dla psów można dobrać w odpowiednim rozmiarze, a dzięki wygodnemu wiązaniu nie będą uwierały czworonoga. Tego typu ubranka zmniejszają ryzyko wdania się infekcji, a także uniemożliwiają psu drapanie oraz lizanie rany.

Kolejnym kluczowym elementem pielęgnacji zwierząt po zabiegach chirurgicznych jest odpowiednia kosmetyka. Do kąpieli zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt. Szampony hipoalergiczne nie będą powodowały dodatkowego świądu i pieczenia, co jest szczególnie ważne zwłaszcza podczas pierwszej kąpieli po zabiegu.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, by pupilowi po zabiegu zapewnić dużo spokoju. Jeśli w domu są dzieci, należy pilnować, aby przez czas rekonwalescencji nie zbliżały się do zwierzęcia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pies bezpośrednio po zabiegu może być bardziej drażliwy, przez co może ugryźć dziecko.

W pierwszych dniach po operacji warto położyć blisko legowiska miskę z czystą wodą oraz jedzeniem, tak by pies nie musiał dodatkowo się poruszać. Wraz z upływem dni możliwe będzie nakłanianie zwierzęcia do zwiększenia aktywności, jednak te pierwsze dni mogą być dla niego problematyczne i ważne, żeby opiekunowie wspierali je z całych sił.